A nitrogén kétatomos szerkezetű. A Föld légkörének 78 százalékát alkotja. A légkörön túl találkozunk vele minden életforma fehérjéjében, egyes természetes gáz-hidrokarbon üledékekben, és számos szerves és szervetlen vegyületben.
Technikai jellemzők
Termék: nitrogén
Kémiai képlet: N2
Tisztaság: ≥ 99.9%
Vonatkoztatott sűrűség (levegő = 1): 0.97
Szín: színtelen gáz
Szag: szagtalan gáz
Gyúlékonysági határérték levegőn: nem gyúlékony
Egyéb jellemzők: nem toxikus, vízben és egyéb folyadékokban csak kissé oldódik, rossz hő- és elektromos vezető, inert. Magas hőmérsékleten és nyomáson, reaktív anyagok alkalmazásával (például lítium vagy magnézium) nitridekké alakul, de képes hidrogéngázzal illetve oxigénnel való egyesülésre is.
A nitrogént számos eljárásban alkalmazzák.
Vegyipar
A nitrogén vegyipari alkalmazásai:
Élelmiszeripar
Nitrogén alkalmazása az élelmiszeriparban:
Kőolajipar
A nitrogén felhasználása:
Fémgyártás
Nitrogént alkalmaznak:
Fémmegmunkálás
Nitrogén alkalmazása:
Elektronikai ipar
Felhasználások:
Üveggyártás
Nitrogén alkalmazási területei:
Kutatás és egészségügy
Nitrogén alkalmazási területei:
Építőipar
Nitrogén alkalmazható:
A nitrogén a legnagyobb mennyiségben előállított ipari gáz. A levegő frakcionált lepárlásával keletkezik. A folyamat a levegő részekre bontását jelenti:
Napjaink üzemei a Claude-Linde eljárás folyamatos fejlődésének eredményei. Az eljárás névadói egy francia és egy német tudós. Ők voltak az elsők, akik a levegő hűtésére izoentalpikus expanziót használtak, majd később, energiatermeléssel járó izoentrópikus expanziót.
Az üzem két - egymásra helyezett - oszlopból áll, melyek eltérő nyomásértéken működnek. A felszálló ágban gáz, míg a leszálló ágban folyadék áramlás van, a gáz és folyadék fázisok egyensúlyi állapotban vannak. Az oszlop teteje felé haladva egyre nagyobb koncentrációjú nitrogént, az alja felé haladva pedig egyre nagyobb koncentrációjú oxigént találunk.
Az argont a harmadik frakcionációs oszlopban nyerik ki, amelyben megismétlik a desztillációs eljárást. Az oxigén-argon keveréket a felső oszlop középpontjában nyerik ki.
Napjainkra a frakcionált lepárló üzemek magas technikai fejlettséget értek el, üzemeltetésükért jórészt számítógépek felelősek. A rendszer a teljes gyártási folyamatot ellenőrzi, ahogyan ellenőrzött a disztribúciós, tárolási és alkalmazási terület is.
Az Osio Sopra gyártóüzem Olaszország legfejlettebb ipari gáz előállító üzeme és egyben a SIAD legnagyobb termelő egysége. A T 1000 frakcionális lepárló üzemet 1997 szeptemberében adták át. Az üzem napi 1300 tonna oxigén előállítását teszi lehetővé.
Az üzemet a SIAD MACCHINE IMPIANTI tervezte.