Okosóra kijelző típusok.
Az okosórák kijelzői az egyik legfontosabb aspektusa ennek a modern technológiai eszköznek. Ezek a kijelzők különböző technológiákon alapulnak, mint például az IPS, a TFT és az AMOLED. Minden típusnak megvan a maga előnye és hátránya, ami nagyban befolyásolja, hogy milyen típusú kijelzőt választ magénak az ember. Az alábbiakban ezeket a technológiákat vesszük sorra, hogy segítséget nyújtsunk abban, hogy melyik okosórát válassza.
Az IPS kijelzőtechnológia (In-Plane Switching) az LCD (Liquid Crystal Display) fejlesztése, amely az egyik leggyakoribb típusú kijelző az okosórákban. Nagy szögből is jól láthatóak, és fényességük könnyen beállítható. Az IPS kijelzők egyéb előnyei közé tartozik a részletek magasabb szintű megjelenítése és az energiafogyasztás alacsonyabb szintre csökkentése. Ennek az előnyei azt jelentik, hogy egy okosóra, amely IPS kijelzőt használ, akár több napig is működhet egyetlen feltöltéssel. Azonban hátrányosak lehetnek a fekete színek közötti különbségek megjelenítése terén, és általában nem olyan élénk színeket használnak, mint az AMOLED-kijelzők.
A TFT kijelző (Thin-Film Transistor) az LCD-technológia továbbfejlesztése. Ezek a kijelzők rendkívül fejlett megjelenítést biztosítanak, és általában magasabb felbontásúak, mint az IPS kijelzők. A TFT kijelzők előnye, hogy gyorsabb válaszidővel rendelkeznek, mint az IPS kijelzők, amely lehetővé teszi a sokkal simább animációkat, valamint képek megjelenítését videók és játékok esetén. Hátránya azonban ugyanaz, mint az IPS kijelzőknek, mivel nem adnak vissza annyi részletet, mint az AMOLED kijelzők, és az akkumulátor élettartama nem olyan hosszú, mint az IPS kijelzőknél. A TFT kijelzők általában olcsóbbak, mint az AMOLED kijelzők, így az olcsóbb okosórákban gyakrabban használják őket.
Az AMOLED kijelzők (Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode) az egyik legjobb technológia az okosórák kijelzői között. Ezek a kijelzők nagyon élénk és részletes színeket adnak vissza, és egyszerűen megjelenítik a fekete színeket, mivel a kikapcsolt pixeleknek nincs energiafogyasztása. Ezenkívül az AMOLED kijelzők meglehetősen vékonyak, ami előnyös az okosóra designjának. Az AMOLED kijelzők hátránya azonban az áruk, amely általában magasabb, mint a TFT vagy a IPS kijelzők ára. Áramfogyasztása is magasabb, ezért az okosórák, amelyek ezt a kijelző típust használják, általában kevesebb üzemidőt biztosítanak egyetlen feltöltéssel.
Összefoglalva, az okosóra kijelző típusát számos tényező befolyásolja, mint például az energiafogyasztás, az ár és a részletes színmegjelenítés. Azonban mindegyik típusnak megvannak a maga előnyei és hátrányai, amelyeknek figyelembe vétele segíthet meghozni a döntést, hogy milyen típusú okosórát szeretnénk vásárolni. Ha az üzemidő a legfontosabb tényező, akkor az IPS kijelzős okosóra javasolt. Ha azonban olyan jellegű alkalmazásokat használunk, mint játékok, videók vagy animációk, ami igényli a kijelző kimagasló teljesítményét, akkor az AMOLED kijelzős okosóra a legjobb választás lehet.